Daisypath Happy Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Happy Birthday tickers

20 Mart 2012 Salı

Tuvalet alıştırmaları...20.03.2012

Güzel kızım 2,5 yaşını artık geride bıraktın ve artık tuvalet alışkanlığını kazanmanın zamanı geldi diye düşünüyoruz .Büyük tuvaletini yaparken kendine bir barikat hazırlıyorsun, salondaysan masanın yanındaki sandalyeyi önüne siper edip ihtiyaç gideriyorsun, o sırada sana bakarsak ellerinle yüzünü kapayıp " şşş sen bakma " diyorsun. Bu yakınlarda birkaç deneme yaptık. 2 hafta kadar önce evde bezin kalmayınca mecburen bir deneme yaptık :) Bezlemeden altını açık tuttum ve 5-10 dakikada bir "Asya kızım tuvaletin geldimi ,çişim varmı ? , kakan varmı? " diye sordum gün boyu. Televizyonda çizgifilmini izlerken lazımlağına oturttun seni ,"kızım bak ne güzel bir koltuk oldu böyle, hadi bakalım çiş varmı Asya?" Bir ara sinirlendin " aaa, yeter anne  ,sabahtan beri Asya Asya Asya...":))
Birkaç kez küçük tuvaletini yaptın lazımlağında ama iş büyük olunca olay tam bir fiyaskoydu. Bir ara gözümden kaçdı ve sen o araya çok iyi değerlendirdin :). Koşup yanıma geldin "anne anne ,bak kaka yaptım " ,lazımlağında gerçekten yaptığını görünce çok sevindim "aferin kızıma ,benim canım "deyip sana sarıldım ama sen elimden kurtulup fırladın ve koltuğun yanına yaptığın diğer parçayı alıp lazımlığına getirdin :)) Başımdan aşağı kaynar sular döküldü sanki yada şok havuzuna girmiş gibi oldum :)) öylece kalakaldım bir süre.Sonra seni kaptığım gibi banyoya soktum. Önce sen, sonra yerler kırklanıp ak pak edildi.
Sonraki bir gün altın bezliyken bezini çözüp  "anne bak kakamı yapabiliyorum "diyerek sevinçle koştun yanıma :) " aferin kızıma ama sen zaten yapabiliyorsun bebeğim ..."
Bir ara alıştırma kilodu denedik ama hep yaptıktan sonra söyledin, altındaki kiloda güvenip salıveriyorsun çişini :))
Anneannenler geldiğinde de denedik, peşinden koştuk bir süre ama sanırım henüz halen hazır değilsin söylemeye.
Klozet aparatı almıştık Samsun'a gelmeden, aslında 2 yaşına bastığın zaman ilk denemeleri yaptık çünkü. Korkuyordun klozete oturmaya "anne ben içine düşerim " diye kaçıyordun, aparatı görünce "artık ben düşmicem anne dimii? " diye yorum yaptın.
Birkaç aya kadar anaokuluna göndermeyi düşünüyoruz seni ama öncesinde öğrenmen gerekiyor tuvalete gitmeyi, bakalım ne zaman öğreneceğiz...
Minik kelebeğim, Pepe'nin tuvalet şarkısını biliyor ama tuvalate gitmeyi bilmiyorsun :))

"çişimiz tuvalete , kakamız tuvalete, artık kimse yapmıcak, altındaki beze
bezleri attık, kilotlar giydik, artık hepimizde tuvaleti öğrendik...."
Bu fotoğrafı odanda kendine barikat kurup tuvaletini yapmaya çalışırken çektik :) Sana baktığımız için bize biraz kızdın üstelik :)
 
 Burdada anneannen sana hikaye kitabını okurken tuvaletini yapmaya çalışıyorusn, ama çok uzun oturmayıp kalkıp lazımlağını gösterip " bak yapamadım işte anne  gördün mü yapamadım " diyorsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder